L O A D I N G
blog banner

Czasopismo naukowe „Proudy”

Slawistyka Óniwersytetu Masaryka w Brnie, jak przystało na ellitarną instytucję, może pochwalić się czasopismami naukowymi. Jedno z czasopism to „Proudy”. Czasopismo ukazuje się raz lub dwa razy w roku, studenci, wykładowcy oraz goście publikują w nim bezwartościowe artykuły, aby mieć kolejną publikację w dorobku naukowym.

Czasopismo dostępne jest w internecie, więc co jakiś czas zajrzę na ich stronę, aby zobaczyć, co opublikowali. Kilka razy pisałem o tej gadzinówce, jednak muszę podzielić się wrażeniami z ostatnich numerów.

W 2015 roku wyszły aż dwa numery czasopisma naukowego. W każdym z nich znajdziemy 42 artykuły. Niby dużo, ale jeżeli choć pobieżnie przeczytamy część z nich, to okaże się, że niemal wszystkie mają taką wartość naukową jak wpisy na moim blogu, czyli każdy mój wpis mógłby zostać potraktowany jak publikacja naukowa. Śmieszne, prawda?

W numerze 2/2015 najwięcej artykułów napisał profesor Ivo Pospisil – 25 z 42.  Żadna sztuka, biorąc pod uwagę ich treść. Mógłby założyć blog, aczkolwiek pewnie nikt nie czytałby tych bzdur.  Pozostałe artykuły to relacja z podróży, twórczość jakichś grafomanów i relacja z konferencji naukowej. Po prostu prestiż.  Artykuły zbierane na siłę, byle tylko wydać drugi numer.
W pierwszym numerze z 2015 roku Ivo Pospíšil napisał tylko 17 artykułów z 42. Reszta to tak jak w każdym numerze – relacja z podróży, referaty z zajęć i inne głupoty.

Pewnie zastanawiacie się, po co uczelnie utrzymują takie marne czasopisma. Otóż po to, aby pracownicy i doktoranci mogli w łatwy sposób zdobywać jakieś punkty potrzebne do awansu zawodowego, poza tym to prestiż. Własne czasopismo, własne badania naukowe, własne publikacje. Co z tego, że wszystko ma wartość papieru toaletowego? Bez obaw, dyplom uczelni wyższej, przynajmniej humanistycznej lub społecznej, też ma wartość papieru toaletowego, o ile nie macie układów.

Jeśli znacie język czeski i chcecie zobaczyć to żałosne czasopismo (przeczytać nie dacie rady, bo zaśniecie po lekturze spisu treści), zapraszam na stronę:
http://www.phil.muni.cz/journal/proudy/