Dariusz Sieczkowski – strona prywatna

Grypa żołądkowa – jak wyleczyć

Nieżyt żołądka, znany też pod nazwami jelitówka i grypa żołądkowa to zmora wielu osób w okresie jesienno-zimowo-wiosennym. Jeszcze pięć lat temu znałem to z opowiadań, obecnie nie ma roku, aby mnie nie dopadła ta nieprzyjemna choroba. Na szczęście grypę żołądkową można bardzo prosto wyleczyć. Nie trzeba brać żadnych antybiotyków, retrowirusów i leków przeciwbiegunkowych.

Po lekturze poradników na temat leczenia grypy żołądkowej jestem przerażony niewiedzą osób redagujących portale o tematyce zdrowotnej. Oczywiście należy pamiętać, że często redaktorzy portali przepisują ze stron pasjonatów, lekarzy i Wikipedii, bez podania źródła. Wystarczy wkleić fragmenty poradników do Google, a wyskoczy wam wiele takich samych prac. Cóż, na tym polega biznes w internecie. Moja metoda również wkrótce pojawi się na portalach specjalistycznych, tylko nikt nie napisze, kto ją opisał. Wszyscy zarobią, dostaną lajki, a ja nic nie będę z tego miał. Jak zwykle. Ale wróćmy do tematu.

Jaki jest cudowny lek na grypę żołądkową?

Odpowiedź jest prosta. To probiotyki. Tak, probiotyki, które możemy kupić w aptekach. Nie może to być jednak byle jaki probiotyk, tylko coś sprawdzonego. Z polskich najlepszy jest Lacidofil, ale nie sprawdzi się np. w podróży, ponieważ trzeba go przechowywać w lodówce.

Czy można się ustrzec przed grypą żołądkową?

Portale medyczne piszą o myciu rąk, dbaniu o higienę i tym podobnych rzeczach. Jednak to nie daje żadnej gwarancji uniknięcia choroby. Regularne branie probiotyków – nawet raz dziennie – znacznie złagodzi początkowe objawy oraz skróci czas trwania choroby.

Jak szybko działają probiotyki?

Jeżeli bierzecie probiotyki regularnie, grypa żołądkowa będzie trwała kilka godzin i będzie wyglądała jak mocniejsze zatrucie pokarmowe. Jeżeli zażyjecie probiotyki po wystąpieniu pierwszych objawów, zadziałają dopiero na drugi dzień, czyli jeden dzień będzie trzeba spędzić w toalecie.

Czy oprócz probiotyków trzeba jeszcze podjąć jakieś kroki?

Przy regularnym braniu probiotyków niekoniecznie, natomiast kiedy weźmiecie probiotyki dopiero po wystąpieniu objawów, przez kilka dni będzie trzeba przestrzegać diety – w pierwszy dzień grypy żołądkowej nie jemy nic, później tylko lekkostrawne posiłki.

Dieta jest bardzo ważna. Grypa żołądkowa może przejść po pierwszym dniu, ale jeżeli następnego dnia zjemy na przykład kebab, infekcja powróci.

Czy probiotyki zawsze tak szybko działają?

Nie wiem. Grypę żołądkową wywołuje kilkaset szczepów wirusów. Jak na razie probiotyki sprawdzały się świetnie, natomiast nie mogę zagwarantować, iż sprawdzą się we wszystkich przypadkach.

I to w zasadzie wszystko. Wbrew pozorom infekcja nie jest taka straszna. Warto mieć przy sobie elektrolity bez zawartości aspartamu i acesulfamu potasowego.